Dlaczego warto podjąć psychoterapię?

Wielu z nas cierpi na brak wewnętrznej motywacji i zdolności do podejmowania samodzielnych decyzji. To zrozumiałe - bardziej naturalne jest (...)

Uzależnienie od jedzenia

Ktoś mi kiedyś zadał pytania: kogo uważamy za nałogowca? Kim jest człowiek uzależniony? Kiedy zaczyna się uzależnienie? Czym jest nałóg? W (...)

Depresja to tylko choroba. Ma swój początek i koniec

Rozmowa z Moniką Porowską, lekarzem psychiatrą - Kiedy zaczęła Pani interesować się pomaganiem ludziom? Skąd zainteresowanie tak trudnymi tematami jak depresja, (...)

Dla partnerek/ partnerów osób uzależnionych

Kontakt z osobą uzależnioną oraz stałe przebywanie w jej towarzystwie lub prowadzenie z nią wspólnego życia wiąże się z poczuciem (...)

Dlaczego dzieciństwo jest ważne?

„W domu było wesoło, luźno… Mam młodszego brata. U nas, co tydzień były imprezy… Rodzice byli liberalni. Przez wiele lat (...)

O kobietach uzależnionych

Wszędzie, gdzie oferuje się pomoc osobom uzależnionym - a więc w placówkach leczenia  uzależnień czy na mityngach Anonimowych Alkoholików - (...)

Pokażę Ci wszystko inaczej

Terapia pomaga namierzyć źródło bólu, zrozumieć jego przyczyny i szukać rozwiązania. - Rozmowa z psychologiem Ewą Książek-Kubisiak

Hazard - jak z nim wygrać?

Obraz hazardzisty funkcjonujący w społecznej świadomości nie jest pozytywny. Hazard traktowany jest jako „rozrywka dla bogatych”, a hazardzista to człowiek (...)

Przychodzi lekarz do lekarza...

Rozmowa z Moniką Porowską, specjalistą psychiatrii z Ośrodka Medyczno-Psychologicznego VIDE w Płocku opublikowana w Kwartalniku Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku - (...)

Uzależnienia od czynności - znak czasów

XXI wiek nazywany jest przez psychologów erą uzależnień. Po raz pierwszy bowiem – poza uzależnieniem od substancji psychoaktywnych (m.in. alkoholu (...)

Sympatia, nadzieja, akceptacja, budowanie relacji jest najbardziej leczącym czynnikiem

Wywiad z Maciejem Kubisiakiem, psychoterapeutą Ośrodka Medyczno-Psychologicznego VIDE. - Czy zgodzi się pan z tym, że uzależnienie od alkoholu to choroba przewlekła, (...)

Depresja - rozpoznawanie i leczenie

"Nic mnie nie cie­szy. Mam có­reczkę, moje wymarzone dziecko, a nie czuję radości, kiedy z nią je­stem. Kiedyś tak nie (...)