Dlaczego Warto Podjąć Psychoterapię?
Wielu z nas cierpi na brak wewnętrznej motywacji i zdolności do podejmowania samodzielnych decyzji. To zrozumiałe – bardziej naturalne jest trzymanie się wcześniej sprawdzonych, nauczonych sposobów radzenia sobie z trudnościami. A przekształcanie modelu powstałego w przeszłości wymaga wysiłku…
Jednak podejmując go – wyzbywamy się uczucia bezradności wobec tego, co dzieje się w naszym życiu. Takie wprowadzenie zmian jest możliwe w dowolnym momencie życia. Nawet, jeśli powodem cierpienia są okoliczności zewnętrzne, to zmieniać możemy tylko nasze nastawienie do życia, czyli SIEBIE.
Czym jest psychoterapia?
Psychoterapia jest pracą nad zmianą poprzez rozpoznawanie tego, co przeszkadza w akceptowaniu siebie, innych ludzi, bądź zdarzeń. W procesie psychoterapii zyskujemy głęboką samoświadomość i uczymy się sposobów skutecznego rozwiązywania problemów, jakie niesie życie.
Zaczynamy rozumieć, dlaczego wyrzekamy się własnych decyzji i myślimy, że sterują nami głównie okoliczności zewnętrzne.
Terapia jest głębokim i ekscytującym badaniem naszego wnętrza i sensu naszego życia. Pozwala odkryć przeszkody, które blokują rozwój i uniemożliwiają nawiązanie trwałych i zadowalających relacji z innymi ludźmi.
Podejmując tera#2ea51cpię uczymy się racjonalnie podchodzić do tego, czego się do tej pory nauczyliśmy. Zaczynamy widzieć świat swoimi oczami, ufać swoim doświadczeniom. Dokonuje się w nas przemiana, podczas której przestajemy się koncentrować się na świecie zewnętrznym, innych ludziach – na rzecz przyglądania się przejawom własnego życia wewnętrznego: własnym myślom, spostrzeżeniom, uczuciom, potrzebom, wartościom, marzeniom. Wszystko zmienia się, gdy rozwijamy własny, osobisty światopogląd… Psychoterapia jest metodą leczenia zaburzeń emocjonalnych o udowodnionej skuteczności. Poznając siebie możemy przestać skupiać się na innych, których zazwyczaj obwiniamy o nasze cierpienie.
Co decyduje o powodzeniu psychoterapii?
Zaangażowanie, determinacja i chęć zmiany życia. Musimy pokonywać naturalną skłonność do pozostawiania wszystkiego takim, jakim jest. To jest grunt, na którym dokonuje się przemiana. Jej efektem jest kształtowanie życia w zgodzie ze sobą.
Autor: Zespół terapeutyczny Ośrodka Medyczno-Psychologicznego VIDE