Uzależnienia Od Czynności - Znak Czasów
XXI wiek nazywany jest przez psychologów erą uzależnień. Po raz pierwszy bowiem – poza uzależnieniem od substancji psychoaktywnych (m.in. alkoholu czy nikotyny) – pojawiło się zjawisko uzależnień behawioralnych. Są nimi między innymi: siecioholizm, pracoholizm czy zakupoholizm.
Pomimo faktu, że można mówić o epidemii, to problem wciąż mało rozpoznawany przez lekarzy – a nawet samych uzależnionych. Nie ma w tym nic dziwnego. Jest to zjawisko nowe, wiąże się ze zmianami technologicznymi, społecznymi i kulturowymi ostatnich 30-40 lat. Wpływ na jego rozwój mają: zmiana tempa życia, niestabilny rynek pracy i niepewność jutra, szybkość przekazywanych informacji.
W Polsce od kilku lat prowadzone są regularnie badania dotyczące skali zjawiska, a ich wyniki nie pozostawiają złudzeń, co do tego, że problem jest poważny i istnieje.
Jak zatem prezentują się statystki? Obecnie w Polsce nawet 1 milion nastolatków może być zagrożonych uzależnieniem od Internetu i gier komputerowych. Prawie 10 procent Polaków można zaś określić pracoholikami. W krajach zachodnich problem ten (pracoholizm) dotyczy nawet 20-30 procent populacji. Uzależnienie od zakupów dotyczy głównie młodych Polek w wieku 24-30 lat.
Uzależnienie od czynności należy leczyć w podobny sposób, jak uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Mechanizm psychologiczny jest bowiem taki sam. Szkody, jakie wyrządza uzależnienie w obszarze życia prywatnego czy zawodowego są inne, ale równie dotkliwe jak w przypadku uzależnień od substancji psychoaktywnych. Każde zachowania nałogowe to zachowania powtarzające się, którego celem jest nie tyle osiągnięcie przyjemności, co zredukowanie złego samopoczucia i wewnętrznego napięcia. W przypadku uzależnienia chemicznego, środek psychoaktywny jest dostarczany z zewnątrz. Natomiast w uzależnieniach od czynności, to sam organizm w reakcji na stymulujące bodźce (jedzenie, zakupy, praca, gry hazardowe) może uwalniać substancje biochemiczne w mózgu wpływające na odczuwanie przyjemności i zadowolenia.
Ośrodek VIDE realizuje program skierowany do osób uzależnionych od hazardu i innych uzależnień behawioralnych, który składa się z:
– zajęć edukacyjno – informacyjnych
– grupy wsparcia
– indywidualnego wsparcia terapeutycznego
– poradnictwa rodzinnego
– interwencji kryzysowej
– warsztatów umiejętności
– konsultacji prawnych
– doradztwa finansowego