Hazard - Jak Z Nim Wygrać?
Obraz hazardzisty funkcjonujący w społecznej świadomości nie jest pozytywny. Hazard traktowany jest jako „rozrywka dla bogatych”, a hazardzista to człowiek zamożny (a przynajmniej mający pieniądze na granie), o słabym charakterze, a przy tym szukający silnych wrażeń, chciwy i liczący na „łatwe pieniądze”.
Tymczasem w rzeczywistości jest inaczej. Polacy najczęściej uzależniają się od gry na automatach. Automaty są powszechnie dostępne. Małe lokale, z zakrytymi szybami, do których wejście ozdobione jest mrugającymi neonami z napisem „hot spot” znajdują się niemal w każdym większym mieście. Ta gra uzależnia wyjątkowo szybko ponieważ jest łatwa w obsłudze – stawki jakie można obstawiać są niewielkie, wygrana zaś jest uzyskiwana w ciągu kilku minut.
Nawet częste uprawnianie gier hazardowych dla rozrywki lub jako próba zdobycia pieniędzy nie jest hazardem przymusowym. Osoby takie potrafią opanować swoje nawyki, kiedy spotykają je znaczne straty. Patologiczny hazard – przymusowy – jest chorobą, kiedy dominuje w życiu człowieka. Jest to intensywny popęd do gry, nad którym trudno zapanować, połączony z uporczywym myśleniem i wyobrażaniem sobie czynności hazardowych.
Wg raportu CBOS z 2015 roku symptomy uzależnienia występują u 5,3% Polaków w wieku 15+, w tym 0,7% to osoby wysoce zagrożone uzależnieniem od hazardu.
W Ośrodku Vide prowadzimy grupę terapeutyczną, zajęcia edukacyjno-informacyjne, grupę wsparcia, indywidualne wsparcie terapeutyczne, warsztaty umiejętności, konsultacje prawne czy doradztwo finansowe dla osób uzależnionych od hazardu.